Vliv půstu na zdraví

Jsou různé metody, jak upevnit zdraví. V mnoha kulturách i náboženstvích se objevuje především půst. Jaký má právě on vliv na lidské zdraví? Pojďme společně načerpat všechny důležité informace.

Podpora lepšího trávení

Během půstu může dojít k tomu, že se celkově zlepší činnost střev. Je to proto, že dojde k regeneraci střevní mikroflóry, stejně jako dojde k tomu, že si střeva mohou odpočinout a mohou také zregenerovat, stejně jako dojde ke zhojení různých problémů, třeba v podobě zánětů.

Lepší obranyschopnost

Není nic nového, že když se mluví o obranyschopnosti, tak se mluví také o kvalitě střevní mikroflóry. Tyto dvě věci k spolu jasně souvisí. Když tedy mluvíme o lepším fungování trávicího systému, nesmíme zapomenout také na to, že se výrazně zlepší i obranyschopnost lidského organismu. Hlavně, pokud jde o běžné nemoci, jako je třeba chřipka a podobné.

Zlepšení lidské krásy

Toto ocení především ženy, jelikož půst má pozitivní vliv i na jejich krásu. A to hlavně v souvislosti s pokožkou. Ta získá mnohem přirozenější barvu, stejně jako se více napne. To logicky znamená, že bude působit mladším dojmem, s méně viditelnějšími vráskami. A to i přesto, že během postního období se může krátkodobě vysušit.

Lepší fyzická kondice

Během půstu sice dojde k opaku, ale následně dojde v lidském těle k lepšímu zvýšení energie a tedy i k lepší fyzické kondici. Je to dáno tím, že se z těla odplaví různé nežádoucí látky. Organismus tak nebude ničím zatěžován a bude podstatně lépe fungovat. A to se projeví na celkové výkonnosti.

Pozor na dobu půstu

Nic se nemá přehánět. Ani půst. Pokud by byl velmi dlouhý, má stejně negativní následky, jako drastické diety. Objeví se nevolnosti, nechutenství, mdloby, stejně jako může dokonce dojít i k celoživotním zdravotním problémům. I proto se v různých kulturách objevují takzvaná malá a velká postní období.

Publikováno: 04. 01. 2018

Kategorie: Zdraví

Autor: Alena Bílková