Jak se letos vyhnout chřipce

Chřipka je každoročně aktuálním tématem, který nás v zimních měsících nemine. Náhlé změny teplot nebo častější kontakt s lidmi v uzavřených prostorách (např. v přeplněných obchodních centrem) zvyšují riziko nákazy. Jak se proti chřipce účinně bránit? A co dělat, pokud nás chřipka přeci jen postihne?

Lifestylové změny aneb jak každodenně posilovat obranyschopnost?

Se změnami bychom měli nejprve začít v našem každodenním životě. Důležité je hlavně konzistentní dodržování těchto zásad, nejen v období sezónních hrozeb, jako je chřipka. :-) Jen tak nám totiž mohou pomoci posílit imunitu a zvýšit celkovou odolnost těla vůči různým nemocem. Tady máte par tipů, jak na to:

A. Nezapomeňte na hygienu rukou

Naše ruce jsou často hlavním přenašečem virů. Proto je důležité si je pravidelně a důkladně mýt mýdlem a teplou vodou po dobu minimálně 30 sekund. I odborníci se shodují, že mytí rukou mýdlem je tím nejlepším způsobem, jak odstranit nejen viditelné nečistoty, ale i bakterie. Nezapomeňte ani na čistění prostor mezi prsty, pod nehty a kolem zápěstí.

  • Pokud nemáte možnost mýt ruce, použijte dezinfekční gel na ruce s obsahem min. 60 % alkoholu.
  • Snažte se vyvarovat se dotýkání obličeje, zejména očí, nosu a úst, pokud nemáte čisté ruce.

B. Vyvarujte se blízkého kontaktu s nemocnými

Pokud víte o někom, kdo má příznaky chřipky, vyvarujte se přímého kontaktu s ním.

C. Dbejte na dostatek pohybu

Pravidelná fyzická aktivita zvyšuje celkovou kondici těla a může posílit imunitní systém. Snažte se trávit ideálně alespoň 1 hodinu denně na čerstvém vzduchu.

D. Nepodceňujte kvalitní spánek

Spánek je klíčový pro regeneraci těla a posílení imunitního systému a neměli bychom jej podceňovat. Dospělý člověk by si měl dopřát 7–9 hodin spánku denně. Pokud je to možné, choďte vždy spát ve stejnou dobu a ve stejnou dobu i vstávejte. Víkendové „chrupkání” do 11 hodin může udělat více škody než užitku. :-)


(Zdroj fotky: Fotobanka Freepik)

2. Co jíst pro podporu imunity?

Správná strava hraje klíčovou roli v posilování imunitního systému a v prevenci nemocí. Některé potraviny obsahují specifické živiny, které mohou přispět k lepšímu fungování imunitního systému.

A. Ovoce a zelenina

Ovoce a zelenina obsahuje širokou škálu vitaminů, minerálů a antioxidantů, které podporují imunitní funkci. Jedná se zejména o:

  • Vitamín C – citrusy, paprika, brokolice…
  • Betakaroten – nachází se v oranžovém a tmavě zeleném ovoci a zelenině, (mrkev, sladké brambory či špenát)

B. Vláknina

Vláknina podporuje zdraví našeho střevního mikrobiomu. Zdravá střeva jsou klíčová pro imunitní funkci, protože v nich sídlí většina imunitních buněk. Konzumace vlákniny může také pomoci stabilizovat hladinu cukru v krvi, což může pozitivně ovlivnit imunitu. Nejlepšími zdroji vlákniny jsou např. ovesné vločky, celozrnné pečivo nebo různá semínka (chia, lněná…).

C. Omega 3 mastné kyseliny

Omega 3 mastné kyseliny mají protizánětlivé vlastnosti, což může pomoci snížit zánět v těle a podporovat imunitní funkci.

Kromě ryb typu losos, makrela a sardinky, které jsou výborným živočišným zdrojem, najdeme omega 3 i v rostlinách. Např. ve lněných semínkách, chia semínkách a oříškách.


Zdravá strava je základ. Dbejte na to, aby se na vašem talíři objevoval dostatek ovoce, zeleniny, vlákniny a zdravých tuků. (Zdroj fotky: fotobanka Freepik)

3. Pomozte si doplňky stravy na imunitu

Kde strava nestačí, tam pomohou kvalitní doplňky stravy. Mezi nejdůležitější doplňky stravy na imunitu a prevenci chřipky patří:

A. Vitamín C

Vitamin C je silný antioxidant, který podporuje imunitní funkci tím, že chrání tělo před volnými radikály. Dokonce se uvádí, že vysoké dávky vitaminu C mohou zkrátit dobu trvání chřipky.

B. Vitamín D

Vitamín D je nezbytný pro řádnou funkci imunitního systému. Nedostatek vitamínu D může zvyšovat riziko infekčních onemocnění, a to včetně chřipky. A jelikož jeho nedostatkem trpí většinová část naší populace (obzvláště v období podzimu a zimy), neměli bychom na jeho doplnění zapomínat.

C. Zinek

Zinek je minerál, který je nezbytný pro řadu biologických procesů, včetně imunitní reakce. Některé studie potvrzují, že suplementace zinku může zmínit či zkrátit průběh nachlazení či chřipky.

„Jen málokdo z nás zvládne přijmout veškeré esenciální nutrienty jen ze stravy. Tam, kde potraviny nestačí, pomohou kvalitní doplňky stravy. S posílením imunity pomůže např. vitamín C, zinek, vitamín D, ale také rybí tuk (omega 3), probiotika či betaglukany,“ doporučuje PharmDr. Hana Chudobová, lékárnice Vitalpoint lékárny s 30letou praxí.

4. Co dělat, když chytím chřipku?

Když se u vás objeví příznaky chřipky, je důležité jednat rychle a adekvátně, aby se minimalizovalo rozšíření viru a urychlilo zotavení. Tady máme pár rad, díky kterým zvládneme chřipku lépe:

  • Dostatek odpočinku – Zůstaňte doma a minimalizujte fyzickou aktivitu; to také pomáhá zabránit šíření viru dalším osobám.
  • Pijte hodně tekutin – Dehydratace může zhoršit příznaky a prodloužit dobu zotavení. Voda, bylinkové čaje a ovocné šťávy jsou nejvhodnějšími možnostmi. Vyvarujte se alkoholu a kofeinu, které mohou tělo ještě více dehydratovat.
  • Volně prodejné léky – Bolesti hlavy, svalů a horečku můžete zmírnit volně prodejnými léky na bázi paracetamolu nebo ibuprofenu.
  • Horké nápoje a poctivý vývar – Horké tekutiny mohou pomoci zmírnit bolest v krku a jejich výpary uvolnit ucpané dutiny.
  • Vlhkost – Udržujte vlhkost v místnosti pomocí zvlhčovače nebo třeba párou z horké sprchy. Vlhkost může pomoci uvolnit hlen a usnadnit dýchání.
  • Vhodná strava – I když zrovna nemusíte mít chuť k jídlu, nezapomínejte tělu dodávat živiny, které potřebuje k boji s infekcí.

A pár osvědčených babských rad na závěr:

  • Kloktání slanou vodou na bolest v krku a vykašlávání – Smíchejte 2 čajové lžičky soli s teplou vodou a kloktejte 30 sekund.
  • Výplach nosu solným roztokem – Ve 2 hrncích vlažné destilované nebo převařené vody rozpusťte 1 lžičku soli. Roztok přelijte do plastové lahve (ideálně té se „špuntovým” uzávěrem), nakloňte hlavu na stranu a prolijte nosní dírkou.
  • Studené obklady a zábaly – Zabalte se do prostěradla namočeného do vlažné vody nebo si na čelo či hruď přiložte studený ručník. I pár minut pomůže ke snížení či zastavení stoupající horečky.
  • Inhalace – Ucpaný nos uvolníte inhalací horké vody. Nahněte se nad hrnec s horkou vodou, přikryjte se ručníkem a nechte páru pročistit vaše dutiny.

Na závěr

Prevence je klíčem k úspěchu. Dodržujte doporučené lifestylové změny, dbejte na stravu bohatou na vitamíny a minerály a pokud máte pocit, že jste se nakazili, dodržujte rady pro rychlé zotavení a minimalizaci rizika šíření nákazy.

Publikováno: 29. 11. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Alena Bílková