Kolik nikotinu je v e-cigaretě?

Přemýšleli jste někdy o tom, kolik nikotinu je v jedné cigaretě? Kolik ho skutečně dostanete při kouření do svého těla? Jak je na tom s obsahem nikotinu běžný tabák ve srovnání s elektronickými cigaretami, jsme se podívali v našem článku. Při přechodu z kouření cigaret na vapování je rozhodující správná síla nikotinu. Vapování sice může vypadat jako kouření a do jisté míry ho i nahradí. Nicméně obsah nikotinu a způsob jeho užívání je zcela odlišný. Obsah nikotinu v e-liquidech je uveden přímo na etiketách. Vybírat si můžete náplně s různou intenzitou podle chuti. Vždy tak přesně víte, kolik nikotinu daná náplň existuje. Situace u běžných cigaret je trochu jiná, objem nikotinu je závislý na typu a značce cigaret, které si kupujete.

Kolik nikotinu je v průměrné cigaretě?

Podle studie z roku 2017 obsahuje typická cigareta 7,5 až 10,0 miligramů nikotinu. Do těla se však skutečně vstřebává pouze asi 1 mg. Množství nikotinu v krvi kuřáka je tak více závislé na tom, jak často kouří, než to jaké značce dává přednost. Další chemikálie přidávané do cigaret fungují jako urychlovač, díky kterým se nikotin rychleji vstřebává. Nikotin proniká do krve kůží, plícemi nebo sliznicemi v nose a ústech. Na tomto principu fungují substituční nikotinové terapie, jako jsou náplasti a žvýkačky, ty pomáhají s odvykáním kouření a zmírňují příznaky odvykání tabáku. E-cigarety jsou navrženy tak, aby napodobovaly kouření. Jenomže způsob dodávání nikotinu je u e-cigaret trochu jiný. A právě způsob jeho dodávání má významný vliv na to, jak se nikotin vstřebává do těla. Pokud přecházíte z kouření na vaping, je důležité pochopit rozdíly v dodávce nikotinu mezi nimi.

Kolik nikotinu je v e-cigaretách?

V závislosti na značce e-cigarety používají náplně vyrobené z nikotinu, rostlinného glycerinu (VG), glycerolu a / nebo propylenglykolu (PG). Součástí náplní bývají i aromatické složky, které ve většině případů tvoří příchutě používané v potravinářství. Na rozdíl od běžných cigaret vám vaping umožňuje přizpůsobit si příjem nikotinu pořízením náplní s různou intenzitou nikotinu. Obsah nikotinu v e-liquidech se obvykle měří v miligramech a může se pohybovat od 3 miligramů do 20 miligramů/ml. Nejběžněji se však pohybuje obsah nikotinu kolem 18 miligramů/ml. Pokud se však rozhodnete míchat si náplně sami, je objem nikotinu v náplni zcela ve vašich rukách. Pokud jde o konečná čísla, může to vypadat jako hodně, jenomže vaping je ve skutečnosti méně účinný způsob inhalování nikotinu než kouření. To znamená, že při vapování přijmete na jedno potáhnutí méně nikotinu.

Publikováno: 06. 08. 2020 / Aktualizováno: 07. 06. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Alena Bílková