Dyshidrotická dermatitida – jak ji poznat a jak ji nejlépe léčit

Dyshidrotická dermatitida se řadí mezi onemocnění kůže, které se ve většině případů projevuje zarudnutím, šupinatěním a drobnými puchýřky. Tak jako každý jiný ekzém, je i tento velmi nepříjemný, proto pokud se vám objevil na kůži – nejčastěji však na rukou a chodidlech, měli byste jej co nejrychleji řešit. Prozradíme vám jak.

Příčiny ekzému

Nelze s přesností určit, z jaké příčiny u vás ekzém vznikl. Ovšem bývá spojován s kontaktní dermatitidou. Vzniká v případě, kdy kůže přichází do kontaktu s alergeny nebo jinými dráždivými látkami. Patří sem chemické látky – mycí saponáty a jiné, ale i kovy, nekvalitní kosmetické přípravky, prach, pyl a mnoho jiných. Pozor byste si měli dávat i na časté mytí rukou. I nepřiměřené umývání snižuje přirozenou kyselost pokožky a tím pádem kůže umožňuje lepší vstup pro bakterie, kvasinky a jiné.

Jak potíže léčit

Základem je vyhnout se alergenu. Proto bude nutné, abyste zjistili, po které látce – alergenu – se příznaky objevily. Všímejte si, v čem perete, zda nosíte šperky z kovu a další. Dále se dermatitida léčí vysušováním puchýřků, zabránění možné infekce a zvláčnění pokožky. Je tedy důležité, abyste zvolili správné přípravky, které budou vhodné pro ekzematickou kůži. Na puchýřky můžete zvolit mast se zinkem, lázeň v hypermanganovém roztoku či černém čaji. Následně použijte bariérový krém pro zjemnění a ochranu kůže. Takové vlastnosti přináší krém Dermaguard, který zajistí hydrataci na čtyři až šest hodin. V případě, že budete chtít použít hypermanganový roztok, vždy se řiďte doporučením na obale výrobku nebo se poraďte s lékárníkem. Pozor si dávejte na infekci, která může proniknout ložiskem puchýřku. Pokud se vám začnou tvořit krusty žluto-oranžové barvy, mějte se na pozoru.

Publikováno: 17. 06. 2022

Kategorie: Zdraví

Autor: Alena Bílková