Kdy by vaše dítě mělo přestat používat plenky?

Máte doma batole, které stále používá jednorázové plenky a vy byste už rádi, kdyby chodilo samo na nočník? Víme, kdy je ten pravý čas na jejich odložení! Určitě se od nás nedozvíte přesný datum, kdy je vaše dítě připraveno, ale věděli jste, že dítě samo bude vysílat signály? Třeba to, že vám po vykonání potřeby samo donese vlhčené ubrousky, anebo si začne sahat na plenku. Také je zásadní, že si dítě začne uvědomovat, že jej plenka studí a nechce v ní být. Určitě není vhodným řešením nechávat vašemu dítěti jednorázové plenky déle, než je nutné. Pokud ho chcete podpořit, aby si uvědomovalo, že vykonalo potřebu, zkuste mu občas dát látkové plenky. Dnešní moderní plenky jsou velmi savé a dítě v některých vůbec nepozná, že je „mokré“. Dalším znamením, že je vaše dítě připravené k chození na nočník je to, že se probudí po odpoledním spánku suché.

Motorická zralost

Motoricky musí být vyspělé natolik, že samo chodí a je schopno si stáhnout tepláky či kalhotky (slipy). Příliš na dítě nenaléhejte, i když můžete být unavení a frustrovaní, toto by mohlo celou situaci zhoršit. Chápeme, že si připadáte neschopní, když stejně staré děti od vašich známých již na nočník chodí. Děti neporovnávejte. Třebaže bude chodit vaše dítě chodit později na nočník, začne dříve mluvit, anebo zas porazí své vrstevníky v ježdění na kole bez postranních koleček.

Tréninkové kalhotky

Když vaše dítě půjde párkrát na nočník, neznamená to, že občas dojde k nějaké nehodě. Pro tyto případy je vhodné používat tréninkové plenkové kalhotky. Ty nemají takovou savou schopnost, ale ušetří kalhoty vašeho děťátka před zbytečným praním. Navlékají se stejně jako spodní prádlo, většinou jsou krásně obrázkové a tak děti motivují k nošení.

Publikováno: 09. 12. 2021 / Aktualizováno: 07. 06. 2023

Kategorie: Děti a rodina

Autor: Alena Bílková