Jak vysoká je bezpečná dávka kofeinu a kolik kofeinu zvyšuje sportovní výkon?

Kofein se skrývá na každém rohu. Najdeme ho nejen v černé kávě, ale také v zeleném i černém čaji, v energetických nápojích a tyčinkách. Existují dokonce sladkosti přímo vyráběné kvůli obsahu kofeinu. Ty jsou bohužel dostupné i dětem.

Bezpečná dávka kofeinu

Jestliže nepijete výhradně vodu, ale doplňujete svůj pitný režim slazenými limonádami anebo dokonce pravidelně konzumujete kávu, dostáváte do sebe každý den určité množství kofeinu. Aby jeho dávka byla pro vaše tělo bezpečná, je potřeba ji korigovat přibližně na hranici okolo 400 mg za den. To představuje například konzumace 4 silných espress anebo 5 energetických nápojů. Stejnou dávku kofeinu do sebe dostanete, uděláte-li si za celý den rozpustnou kávu z přibližně 12 lžiček. Pozor ale 400 mg kofeinu je obsaženo také v asi 12 hrncích zeleného čaje a 16 plechovkách kolového nápoje. Abyste do sebe dostali maximální denní dávku kofeinu, museli byste vypít až 7 běžně velkých hrnků černého čaje. Možná vám tato množství připadají vysoká, v průběhu celého dne vám to tak ale nepřijde. Jste soustředěni na pracovní úkoly a příliš nevnímáte, co do sebe lijete. Chcete-li snížit dávku kofeinu, kterou svému tělu denně dodáváte, můžete začít hned. Není na co čekat. Vhodným řešením je například káva bez kofeinu.

Čtěte popisky výrobků

Kupujete-li si například kávové bonbony na dlouho noční cestu autem, zjistěte si dopředu, jaké množství kofeinu jeden kus obsahuje. Přeženete-li to s množstvím, může se vám snadno stát, že budete mít v lepším případě průjem, v tom horším poznáte na vlastní kůži intoxikaci kofeinem. Některé kávové výrobky mohou být prodávány jako koncentráty. To znamená, že jsou určeny pro přípravu několika hrnků kávy. Jestliže si z nich ale uvaříte jednu jedinou, můžete se pokusit odhadnout, jaké množství kofeinu do sebe naráz dostanete a co to s vámi naráz udělá. Po počátečním nakopnutí se mohou dostavit nepříjemné příznaky předávkování a nejen, že se budete cítit jako hadrová panenka, ale může vám jít také o život.

Jaká dávka kofeinu zvyšuje výkonnost?

Na zlepšení tělesné výkonnosti se projeví již dávka od 3 mg kofeinu na jeden kilogram tělesné hmotnosti. Maximální dávka, která ještě má pozitivní vliv na sportovní výkony se pohybuje okolo 6 mg na jeden kilogram hmotnosti. Další navyšování dávky již ke zvýšení výkonnosti nevede. Toto množství kofeinu do sebe můžete dostat prostřednictvím energetických nápojů, ale i kávy. Víte-li jak připravit kávu tak, aby v ní zůstalo co nejvíce kofeinu, máte vyhráno.

Publikováno: 10. 08. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: Alena Bílková