Vegetariánství

Jeden z životních stylů, který je možné stále označit jako alternativní. To proto, že na něm své stravovací návyky staví jenom určitá skupina lidí. To je vegetariánství. Na čem konkrétně je postaveno?

Co je to vegetariánství?

Jde o životní styl, který je založený na odmítání masa. Vegetariánství je tedy založeno primárně na přijímání rostlinné stravy, která tvoří základ jídelníčku konkrétního člověka. Maso, a to jakéhokoliv typu včetně rybího, v takovém jídelníčku rozhodně nemá co dělat. Ani krátkodobě. Pokud si daný člověk maso dá, tak ho již nemůžeme označit za vegetariána.

Živočišné produkty jsou povoleny

Vegetariánství je často zaměňováno s druhým podobným stravovacím stylem, kterým je veganství. To je založeno na odmítání čehokoliv živočišného. V praxi to znamená, že vegetariáni konzumují nejenom výhradně rostlinnou stravu. Mohou do ní zařadit třeba i živočišné produkty, jako je mléko a různé výrobky z něj, jako jsou třeba sýry a další. Stejně tak mohou do své stravy zařadit například i vejce.

Důležitá je skladba stravy

Vegetariánství je často označováno za trend, který není příliš zdravý. Je argumentováno tím, že lidskému tělu mohou chybět důležité látky. Pokud je strava příliš jednotvárná, je tomu skutečně tak. Pokud je koncipována správně, nemělo by lidskému tělu chybět vůbec nic, od vitamínů a minerálů, přes vlákninu i bílkoviny, až po sacharidy. S nimi může být problém největší. Lze je však snadno načerpat z ovoce. Jenom je třeba správně vybírat ony jednotlivé druhy, které jsou konzumovány.

Menší zátěž pro lidské tělo

Co je na vegetariánském stravování celkově pozitivní? Rozhodně je to fakt, že rostlinná strava je pro lidské tělo mnohem menší zátěží, pokud mluvíme o náročnosti samotného zpracování. A to ať už jde o zpracování v žaludku, tak následný průchod střev. V tomto jsou její výhody skutečně nepopiratelné.

Publikováno: 18. 01. 2018

Kategorie: Zdraví

Autor: Alena Bílková