Pravěká dieta

Různých diet existuje celá řada. Mezi takové, které se stávají populárnějšími, patří i takzvaná pravěká dieta. Vžil se pro ni i název paleo dieta. Na čem je založena? Na podobném stravování, jako v pravěku. Seznamte se.

Bez průmyslových potravin

Základem stravování je to, že jsou ze stravy eliminovány všechny průmyslově vyrábění potraviny. V tomto směru zase až tak výjimečná není, jelikož snaha o vyřazení polotovarů by měla být základem u jakéhokoliv dietního, nebo zdravého stravovacího režimu. V tomto pravěká dieta zase až tak velké objevy nepřináší.

Bez obilnin

V čem je paleo dieta už skutečně unikátní, to je fakt, že jsou zde zakázány klasické obilniny. Tedy všechny produkty, kde je používána hlavně pšenice a žito. Cílem je začít-se stravovat alternativě, kdy bude využívána třeba pohanková, nebo kukuřičná mouka. Ideální je však to, když jsou vyloučeny i tyto dva, nebo jakékoliv jiné druhy alternativní mouky.

Hlavně zelenina a ovoce

Na čem je pravěká dieta primárně postavena? Je to zelenina. Právě na té byla strava v pravěku hlavně založena. A to pro její snadnou dostupnost, ale i proto, že většina druhů nevyžaduje žádnou tepelnou úpravu. V dnešním moderním světě je vhodné zaměřit se hlavně na výživově kvalitní druhy, jako je paprika, kapusta, květák, mrkev, nebo brokolice. Pokud jde o ovoce, tak by v této dietě mělo dominovat hlavně to sezonní. Opět platí, že paleo dieta by měla napodobovat původní stravování – ovoce by mělo být peskováno ekologicky a konzumováno nejlépe syrové.

Maso? Určitě ano

I když to vypadá, že je tato dieta založena výhradně jenom na rostlinné stravě, není tomu tak. Je spojena i s konzumací masa. Hlavním cílem pravěké diety je omezit sacharidy. Proto je maso nejenom doporučováno, ale dokonce u diety platí, že není problém konzumovat i tučnější druhy. Kdo se však bez bůčku obejde, bude na tom lépe.

Publikováno: 25. 01. 2018

Kategorie: Diety a hubnutí

Autor: Alena Bílková