Kde se vzalo sushi? Udělejte si jasno

Sushi je dnes stejně skvělým pokrmem, jako je pizza. Jen na rozdíl od pizzy umí sushi pořádně rozdělit společnost. Zatímco pizzu milují prakticky všichni, protože si každý přijde na své, sushi se buď miluje, nebo nemá zrovna v lásce. Ne každému zkrátka zachutná syrová ryba, která je součástí sushi rolek. Díky rozrůstajícímu množství sushi restaurací a sushi barů se však zájem o sushi rozrůstá a lze tak říct, že se najde víc fanoušků než odpůrců tohoto pokrmu.

Ať už ale patříte k fanouškům nebo odpůrcům rolek, které se připravují v malých porcích schválně, aby se nemusely kousat, víte, kde se tu sushi vlastně vzalo? Pojďme si v tom udělat jasno!

Sushi je dnes celosvětovou lahůdkou

I když dnes najdete sushi na každém rohu, je pravdou, že své kořeny má v Japonsku, respektive na jihu Číny, ale už se považuje za ryze japonský pokrm. I když se první zmínky o sushi datují až do 7.století, to moderní sushi, které známe dnes, pochází až z roku 1913. A to je poměrně nedávno, nemyslíte? I díky těmto dvěma datům se Japonsko a Čína přely o to, komu fantastický pokrm připadne. Japonsko však vyhrálo. Jestli však opravdu právem, nad tím můžeme už jenom spekulovat či vytvořit si svůj vlastní názor.

Sushi předcházelo mnoho podob

Než se došlo k sushi, které známe dnes, předcházelo se tomu mnoho pokusů a omylů. Kupříkladu prvně nebyla ryba podávána syrová a v porci byla daleko větší, než jak ji známe dnes. Prvně se dokonce vůbec nekonzumovala s rýží, k této kombinaci se vlastně také došlo zcela náhodně.

Na počátku dvacátého století se však veškeré pokusy ukázaly jako přínosné. Vzniklo sushi, které známe dnes a které se velmi rychle rozšířilo do každého koutu světa. Dokonce i do Ameriky, kde se se surovinami začalo experimentovat a vznikaly zde nové druhy sushi.

Publikováno: 25. 02. 2021

Kategorie: Trendy a zajímavosti

Autor: Alena Bílková