Jak zlepšit a udržet koncentraci při práci i učení v letních měsících?

Schopnost dobré koncentrace na učení v letních měsících je svým způsobem spjata s dobrým time managementem, ale také motivací a s celou řadou dalších faktorů. A právě na pár z nich se v dnešním článku podíváme o něco blíž. Studenti pravidelně zasedají k učení s velkým plánem, co všechno za den musí stihnout. Realita je ovšem v letních dnech úplně jiná. Otevřou výpisky, přečtou si první větu a tím to hasne. Místo toho, aby se hlava soustředila a vnímala učivo, začnou myšlenky odbíhat úplně jinam. Během chvíle začne mozek vytahovat vzpomínky na dovolenou, ze které jste se vrátili, a začne plánovat další. Velké plány na učení se během chvíle sesypou. Podobně na tom jsou ovšem i pracující, kteří se potřebují soustředit na důležitý projekt. I jim se bohužel stává, že myšlenky utíkají k plánování jídelníčku na víkend nebo se zničehonic objeví nová aktivita, která je mnohem důležitější. Hlava zkrátka někdy nespolupracuje a místo koncentrace je pro ni mnohem jednodušší bezmyšlenkovitě koukat do prázdna. Tím se ovšem ochuzujete o cenné minuty, které byste mohli využít mnohem efektivněji. Dnes se společně podíváme na několik tipů a rad, které vám pomohou zlepšit soustředěnost.
 • Stanovte si, co chcete zvládnout

 • Vyberte si seznam priorit, které chcete během dne zvládnout. Doporučujeme si je zapsat.
 • Co je skutečně prioritní?

 • Velmi častou chybou je řešení více aktivit, než jste schopni zvládnout. Neseďte na více židlích. Myslete na to při studiu, při práci doma, v práci nebo osobním životě.
 • Nenechte se vyrušovat

 • Ve chvíli, kdy tvoříte důležitou práci, zavřete sociální sítě, e-mail i zpravodajský portál. Nejlepší je se od internetu odpojit úplně, ale někdy to zcela nejde. Pokud si sami od online nástrah nedokážete odstřihnout, pomohou vám chytré programy, které vás natvrdo odstřihnou od internetu na zvolenou dobu.
 • To nejdůležitější dejte na první místo

 • Začněte tím nejdůležitějším dřív, než vaše pozornost klesne. Nejlepší schopnost koncentrace máme po ránu a dopoledne, než se nám v hlavě začnou objevovat nové myšlenky o tom, co všechno ještě musíme stihnout.
 • Ukliďte si stůl a udržujte pořádek

 • Udržujte místo, kde se učíte, uklizené. Nepořádek odvádí pozornost a náhodné uklízení místo učení je projevem prokrastinace. Volný prostor kolem vás zlepší možnost soustředění.
 • Správná strava, pohyb a spánek je základ

 • Abyste se mohli soustředit, potřebujete být nejen vy, ale i vaše tělo v pořádku. Základním předpokladem je dostatečný spánek a kvalitní strava. Čas věnovaný procházce se vám vrátí v podobě čisté hlavy a větší schopnosti soustředění.
 • Dejte přednost efektivnímu způsobu učení

 • Pokud při jakékoliv činnosti nevidíte výsledky, klesá vaše pozornost. Taková aktivita vás nebaví, nejste v ní dobří, a začnete se jí vyhýbat. Chcete-li udržet svou pozornost u učení, dejte přednost efektivnímu učení.
I když se může zdát, že je učení spíše přítěž a bere vám váš drahocenný čas, není tomu tak. Jakmile najdete styl a způsob učení, které se bude spíše přizpůsobovat vám než vy jemu, budete spokojeni a přes léto si zařídíte vše podle sebe a svých potřeb. Na European School of Business & Management si studium můžete rozvrhnout dle svých preferencí a v létě se věnovat příjemnějším činnostem. Vyberte si obor, který vás bude bavit, nebudete se do učení nutit, a ještě vám přidá přidanou hodnotu do budoucna. Léto si jde užít i bez starostí. Prozkoumejte, jaké možnosti a výběr na vás čekají. Proč studovat na ESBM? Vše si důkladně pročtěte zde.

Publikováno: 22. 08. 2022

Kategorie: Trendy a zajímavosti

Autor: Alena Bílková